MARKA TESCİL

Markamı tescil ettirmeli miyim? 

Dijitalleşmenin hayatımıza entegre olması ile artık ticari hayattaki rekabet ciddi anlamda artmış durumda. Üstelik bu rekabet artık sektör fark etmeksizin kendini gösteriyor.

Tüketici deneyimi, işletmenizin tüketicilerle olan iletişimi ve marka sadakati gibi kavramlar günden güne önemini arttırıyor. Marka değerinin korunması ise marka tescili yolundan geçiyor.

İster isim hakkı alma şeklinde olsun ister logo koruması şeklinde olsun marka tescili almak marka sahibine yarattığı değeri koruma imkânı sunar.  Marka tescil talebi ile birlikte de yalnızca isim hakkı koruması alınabilir, logo koruması alınabilir veya şekil + kelime kombinasyonları ile koruma elde edilebilir. Bu bakımdan renk, kelime, şekil, harf ve sayı kombinasyonları, hareket, üç boyutlu markalar ve ses markaları gibi markalar bakımından marka tescili almak mümkündür.

 

Peki günlük hayatta kullandığımız marka patenti nedir?

Esasen marka ve patent birbirlerinden farklı kavramları ifade eder. Marka bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini, bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeye yarayan her türlü işarettir. Patent ise teknolojik alanda kanunen ön görülen sınırlar içerisinde yeni olan, sanayiye uygulanabilen ve buluş basamağı taşıyan teknolojik ilerlemelere verilen belgenin adıdır.

Günlük kullanımda marka tescil belgesine halk arasında marka patenti denmesi aslında marka ve patent haklarının birer sınai hak olması ve tescile tabi olması sebebi ile yakın ilişkisinden kaynaklanmaktadır.

 

Marka vekilleri ve marka patent ofisleri ne yapar?

Türkiye’de marka, patent, faydalı model ve tasarım tescili yapmaya yetkili tek kurum Türk Marka ve Patent Kurumu’dur. Marka vekilleri bu tescil sürecini yönetme kabiliyetine haiz, Türk Marka ve Patent Kurumu’nun sınavlarını başarı ile geçerek yeterliliğini kanıtlayan kimselerdir.

Nitekim sınai haklar çok teknik konular olduğundan tescil süreçlerinde doğru marka vekilleri ile çalışmak, markanızın tescil edilme şansını oldukça arttıracaktır.

 

Süreç nasıl ilerliyor? Gerekli evraklar neler?

Marka tescil etmek için gerekli evraklar; başvuru sahibinin kimlik ve iletişim bilgileri, marka örneği ile markanın kullanılacağı mal ve/veya hizmetler ve vekaletnamedir. Marka olacak işaretin türüne veya rüçhan hakkı olup olmaması gibi hallere göre ilave evrakların düzenlenmesi de gerekebilmektedir.

Ancak çoğu zaman marka tescili için uzman bir marka vekili ile çalışılması halinde, 1 saat içinde Türk Marka ve Patent Kurumu nezdinde başvuru yapılmış olur.

Marka tescil koruması hakkında bilinmesi gereken en önemli nokta, önce başvuranın marka hakkını kazandığıdır. Örneğin; ABC123 şeklinde bir marka için A kişisi ve B kişisi ayrı ayrı başvuru yaptığı takdirde A kişisi önce başvurursa marka hakkını elde eder.

 

Marka tescili ne kadar sürer? Bir günde markam tescil edilir mi?

Markanın tescil edilmesi somut başvurulara göre değişiklik gösterebilse de ortalama olarak 6-8 ay süre içerisinde sonuçlanır. Bu bakımdan “1 günde marka tescili”, “saatler içerisinde marka tescili” almak mümkün değildir.

Türk Marka ve Patent Kurumu, kanunen gerekli bilgi ve belgelere haiz başvuruyu incelemeye alır. İnceleme iki aşamadan oluşur;

  • Kurum incelemesi,
  • Üçüncü kişilerin incelemesi

Marka başvurusu kanunen Kurum tarafından en fazla 2 ay süre içerisinde incelenir ve süreci başarı ile tamamlar ise bir sonraki Resmi Marka Bülteninde yayımlanır. Bu aşamada ise üçüncü kişiler itirazlarını sunarak markanın tescilini önleyebilirler.

Marka tescil başvurusu bu aşamayı da başarı ile geçtikten sonra Kurum tescil kararını bildirir ve iki ay içinde tescil ücretinin yatırılmasını talep eder. Tescil ücreti yatırıldığı anda marka tescil edilir ve marka tescil başvurusunun ilk yapıldığı tarihten itibaren markanız koruma altına alınır.

 

Süreçte yapılacak masraflar nelerdir?

Marka tescili almak için Türk Marka ve Patent Kurumu’nun her sene yıllık olarak yayınladığı harçların ödenmesi gerekir.

 

2022 yılı harçları için bkz:

https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/fees/informationDetail?id=101

 

Bu harçlar bir marka vekili ile çalışılsa da çalışılmasa da Kurum’a ödenmesi gereken harçlardır.

Dolayısı ile “200 liraya marka tescili” görüldüğü üzere mümkün değildir. Marka tescil ettirmek isteyen kimselerin bu tarz yanıltıcı reklamlara da itibar etmemesi gerekir.

Bununla birlikte marka tescil sürecinizi bir marka vekili ile yönetmek istemeniz halinde marka vekilinize vekalet ücreti ödemeniz gerekir.

MARKA TESCİL SÜRECİ

TOP
Konuşma Başlat
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Çetin Patent ile İletişime Geç
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara