TASARIM TESCİL

Tasarım tescili yaptırmalı mıyım? 

Tasarım koruması esasen fikri mülkiyet stratejilerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Özgün ürünler yaratan veya hizmetler sunan her teşebbüs mutlaka tasarım konusunda araştırma yapmalıdır.

Özgün tasarımlarınızı tescilleyerek hem hukuki koruma elde eder hem de tasarımlarınızın size aidiyetini belgelendirirsiniz. Ayrıca tescillenen her tasarım ekonomik bir değer ifade ederek işletmenize değer katar.

 

Marka vekili ile çalışmalı mıyım? 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veya Türkiye’de ticari veya sınai faaliyette bulunan gerçek veya tüzel kişiler tasarım başvurularını doğrudan Türk Marka ve Patent Kurumu’na yapabilirler. Dolayısı ile marka vekili ile çalışmak zorunlu değildir. Ancak işin tekniği gereği bu zorunluluğun çoğunlukla kağıt üstünde kaldığını söylemek gerekir.

Marka vekillerinin profesyonel yardımları ile daha detaylı ön araştırma yapabilir, süreçteki Kurum harçlarını minimuma indirgeyebilir ve tescil sürecinizde karşılaşabileceğiniz itirazlarda her türlü koşula hazırlıklı olabilirsiniz. Marka vekili olmadan başlanan süreçlerde de çoğunlukla süreç içerisinde acele şekilde marka vekillerine danışıldığını ve çoğu zaman da telafisi mümkün olmayan zararların doğduğunu da belirtmek gerekir.

 

 Süreç nasıl ilerliyor? Gerekli evraklar neler?

 Başvuru sahibinin kimlik iletişim bilgileri, tasarım görselleri, tasarımcının kimlik iletişim bilgileri (başvuru sahibi ile tasarımcı farklı kişiler ise başvuru hakkının nasıl elde edildiği) ve vekaletname ile tasarım başvurusunda bulunulması mümkündür. Belgelerin tesliminin ardından ön araştırma yapılır.

 

Tasarım tescili ne kadar sürer? 

Ön araştırması yapılan dosya ile Türk Marka ve Patent Kurumu’na uygun görsel anlatımlar ile birlikte başvuruda bulunulur. Kurum incelemesi ve üçüncü kişi itirazlarını içeren süreç erken yayın talep edilmesi halinde 1-1.5 yıl gibi bir süre zarfında sonuçlanır. Ancak unutulmaması gerekir ki hak sahipliği başvuru tarihinden itibaren başlamaktadır.

Bu süre firmanın ihtiyaçlarına göre yayın erteleme ve tolerans süresi gibi vasıtalarla uzatılabilir. 

 

Süreçte yapılacak masraflar nelerdir? 

Tasarım başvurusunda ortaya çıkacak masraflarda somut olaya göre hesap yapılması gerekir. Çoklu tasarım başvurusu ile birden fazla ürünün tasarım tescili mümkün ve hatta daha hesaplıdır. Tasarım başvurusunda ortaya çıkabilecek masraflar ve hesaplamalar için bkz. https://www.turkpatent.gov.tr/TURKPATENT/fees/informationDetail?id=103

Bununla birlikte marka vekili ile çalışılması durumunda vekalet ücreti doğacaktır. Ücret hakkında bilgi almak için bizi arayınız.

TOP
Konuşma Başlat
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Çetin Patent ile İletişime Geç
Merhaba, Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Hemen Ara